Abonelerin e-posta listelerinden çıkma sebepleri

Abonelerin e-posta listelerinden çıkma sebepleri

Abonelerin e-posta listelerinden çıkma sebepleri

Abonelerin e-posta listelerinden çıkma sebepleri nelerdir, abonelerin e-posta listelerinden çıkmaması için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir, abonelerin e-posta listelerinden neden çıkarlar; bu ve daha fazlasının cevabı bu yazımızda.

Abonelerin e-posta listelerinden çıkma sebepleri

E-posta pazarlama e-ticaret firmaları için önemli bir rol oynuyor. Doğrudan tüketicilere ulaşma fırsatının yanı sıra kişiselleştirilmiş mesajlar gönderme imkanının da olması e-postaları önemli bir hale getiriyor. E-posta gönderimlerinden alınan geri dönüşümlerin de diğer pazarlama kanallarından daha fazla olduğunu unutmamak gerekiyor. Ancak bu çalışmaların doğru yapılmaması e-posta abonelerinizin, listelerinizden çıkmasına neden olabiliyor. Genellikle abonelikten çıkmaya sebep olan ortak sebepler bulunuyor. E-ticaret firmaları e-posta çalışmalarında iyi sonuçlar almak ve geri dönüşümlerini yükseltmek istiyorlarsa bu hatalardan kaçınmalılar.

Bir değer sunmamak

Abonelikten çıkma sebeplerinden biri kullanıcılara bir değer sunamıyor olmaktır. Kullanıcıların e-posta listenize abone olmasının sebeplerinden biri de kendilerine değer katacak bilgiler almaktır. Abonelerinize ilgi çekici ve farklı içerikler sunmamanız, onların bu listelerden ayrılmalarına neden olacaktır.

Bu sorun genellikler, paylaşacak farklı bir içerik olmadan, sadece e-posta gönderimi yapmak amacıyla gönderilen, planlanması ve stratejisi belirlenmemiş e-postalar nedeniyle yaşanır. Bu sebeple de bir planınızın olması ve hangi zaman aralığında ne tür içerikler göndereceğinizi önceden belirlemelisiniz. Elinizde yeni bir bilgi, kampanya ya da fırsat yoksa, eski içeriklerinizi kullanıcılara göndermenizin bir anlamı olmayacaktır.

Mobile uyumlu tasarımlarınızın olmaması

Kullanıcılar artık e-postalarını çoğunlukla mobil cihazlarından kontrol ediyor. Bu sebeple de e-posta tasarımlarınızın mobile uyumlu olması çok önemli. Gönderilerinizin mobil cihazlarda iyi görünmemesi ve ekran boyutlarının uyumlu olmaması, içeriklerinizin rahat bir şekilde okunmasını engelleyecektir. Kullanıcı deneyimi problemleri nedeniyle de kullanıcılar e-posta listelerinizden ayrılabilirler.

Çok sık gönderim yapılması

Çok fazla gönderim yapmak da kullanıcıları sıkacaktır. Gün içerisinde farklı firmalardan veya kişisel kullanımlardan dolayı kullanıcılar çok fazla e-posta alabiliyor olabilirler. Bunlara ek olarak sürekli olarak sizin de gönderim yapmanız da kullanıcıları rahatsız edecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı ve ilgi çekici bilgiler sunamadığınız sürece e-posta gönderimleri yapmamanız daha faydalıdır. Bu sıklığı ayarlamak için de bir planınızın olması gerekir. Elinizde gönderim yapabilecek farklı içerikler olsa dahi yine de bunları planlamanız ve e-posta gönderim sıklığınızı düşürmeniz iyi olacaktır. Kullanıcıları çok hem rahatsız etmemek hem de onları sıkmamak için, gönderi sıklığınızı azaltmanız önemlidir.

E-posta tasarımlarınız çok karmaşık olabilir

Sade ve kolay okunan e-posta tasarımları hazırlamanız da oldukça önemlidir. Kullanıcılar bu e-postalar üzerinde çok fazla zaman geçirmek istemeyeceklerdir; bu sebeple de onlara hızlı bir şekilde bilgi vermeniz gerekir. Tasarımlarınızı sadeleştirmeniz, metinler yerine görsel öğelere yer vermeniz, e-postalarınızın anlaşılmasını da kolaylaştıracaktır.

Tasarımlarınızın aynı zamanda mobil cihazlarda da rahat bir şekilde görünmesi gerekir. Bu sebeple yana doğru değil aşağıya doğru uzanan görsel ve e-posta tasarımları hazırlamanız, okunabilirlik durumunu ve kullanıcı deneyimini geliştirecektir.

Sadece satış odaklı olmak

E-ticaret firması olarak yaptığınız çalışmaların bir şekilde satışa dönüşmesi gerekir; ancak bunu doğrudan sürekli kampanya ya da indirim gönderileriyle yapmak, abonelerinizi rahatsız edebilir. Çünkü sadece satış odaklı davranmış olursunuz. Bunun önüne geçmek için farklı içerik pazarlama çalışmalarıyla, abonelerinize farklı bilgiler sunabilir ve onlara değer katacak bilgiler sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra ürünlerle ilgili kullanım rehberleri, SSS bölümlerinizle ilgili bilgilendirmeler, yenilik ve güncellemeler de e-postalarınızın çeşitlenmesini sağlar.

“Abonelerin

İçerikleriniz abonelerinizin ilgisini çekmiyor olabilir

İçeriklerinizin abonelerinize hitap etmemesi de abonelikten çıkmalarına sebep olacaktır. İçeriklerinizin konusu üzerinde testler yapmanız oldukça önemlidir. Açılma ve tıklanma oranları içeriklerinizin abonelerinize ne kadar hitap ettiğiniz görmeniz için önemlidir. Eğer bu oranlar düşükse, abonelerinizin ilgisini çekmekte zorlandığınızı anlayabilirsiniz. Bu sebeple de içerikle ilgili A/B testleri yaparak, hangi içerik türlerinden ve başlık kullanımlarından daha fazla geri dönüşüm elde ettiğinizi inceleyerek, abonelerinize, onlara daha çok hitap eden içerikler hazırlayabilirsiniz.

İlgili Bloglar

Shopify Nedir?
Shopify Nedir?