Adwrods kampanyalarınızdan sonuç alamamanıza neden olan durumlar

Adwrods kampanyalarınızdan sonuç alamamanıza neden olan durumlar

Adwrods kampanyalarınızdan sonuç alamamanıza neden olan durumlar

Adwords çalışmaları e-ticaret firmalarının pazarlama kanalları arasında önemli bir yere sahiptir. Doğru ve planlı bir şekilde hazırlanmış Adwords kampanyaları, e-ticaret firmalarının geri dönüşümlerini artırmalarında önemli bir rol oynar. Ancak bu kampanyaların doğru bir şekilde optimize edilmemesi ve kampanya oluştururken bir takım yanlışların yapılması, Adwords kampanyalarından beklenen sonuçların alınamamasına neden olur.

Adwords çalışmalarından geri dönüş alamamanız da yatırım getirinizi düşüreceği gibi pazarlama ve reklam bütçenizin de boşa gitmesine neden olacaktır. Bu rehberimizde de sıklıkla yapılan Adwords optimizasyon hatalarını ele alacağız.

Sürekli olarak geniş eşleme kullanmak

Geniş eşleme özelliği bazı reklam kampanyaları için etkili olsa da tüm kampanyalar için doğru bir eşleme seçeneği değildir. Geniş eşlemede, ilgili anahtar kelimenin olabilecek tüm varyasyonları da dahil edildiği için doğrudan sizinle ilgili bir hedef kitleye ulaşmama ihtimaliniz artacaktır. Bu da reklam kampanyalarınızın amacına ulaşmamasına neden olacağı için, geri dönüşümlerinizi azaltacaktır.

 

Kısa vadeli anahtar kelimelere odaklanmak

Kısa vadeli anahtar kelimeler, dönemsel veya belli ürün gruplarında hızlı bir şekilde geri dönüş almaya odaklanır; ancak Long Tail anahtar kelimeler hem daha uzun vadede geri dönüş almanızı sağlarken hem de satın alma sürecinde, karar aşamasına gelmiş kişilere ulaşmanızı sağlar. Satın alma süreci içerisinde kullanıcılar 4 aşamadan geçerler.

  • Bir problemin ortaya çıkması
  • Problemin çözümü için arayışlara girme
  • Detaylı ürün araştırmaları ve karşılaştırmalar yapmak
  • Karar süreci ve satın alma.

Burada 3. aşama satın alma kararının verilmeye başladığı alandır ve Long Tail anahtar kelimeler üzerine odaklanmak, bu aşamadaki tüketicilere ulaşılmasını sağlar. Aşağıdaki rehberimizde Long Tail anahtar kelimelerin neden önemli olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Negatif anahtar kelimeler kullanmamak

Adwords kampanyalarınızın doğrudan sizinle ilgili olabilecek arama sorgularına yanıt vermesi ve sizin ulaşmak istediğiniz hedef kitleye yönelik olması gerekir. Kampanyalarınızı oluştururken negatif eşlemelerden yararlanmamak da bu amacın dışına çıkmanıza neden olacaktır. Negatif anahtar kelimeler, arama sorgularına dahil edilmemesi gereken anahtar kelimeleri listelemenizi sağlar ve böylelikle kampanyalarınız daha ilgili sonuçlarda gösterilmeye başlar.

 

Bütün linklerin anasayfaya yönlenmesi

Yapılan hatalardan biri de reklam kampanya içeriği ne olursa olsun, tüm linklemelerin ana sayfaya yönlendirilmesidir. Adwords çalışmalarınızda link yönlendirmelerinizi ilgili sayfalara yapmanız bir hayli önemlidir. Örneğin bir ürünle ilgili reklam çıktığınızda, bu reklamın yönlendirme linki ana sayfaya değil, ilgili ürünün sayfasına yapılmalıdır; aksi takdirde ziyaretçi siteye giriş yapsa dahi ürüne doğrudan ulaşamayacağı için siteyi terk edecektir.

Varış sayfalarının içeriklerinin yetersiz olması

Link yönlendirmelerinizi doğru yapıyor olsanız da varış sayfalarınızın içerikleri gerekli bilgileri sunmuyor ve kalite olarak ziyaretçilerin talebini karşılamıyorsa reklamlarınızdan geri dönüş almanız yine zorlaşacaktır. Varış sayfalarınızda reklam içeriğinizle uyumlu, ziyaretçilere mümkün olduğunca fazla bilgi veren ve kaliteli içerikler oluşturmanız gerekmektedir.

Tüm anahtar kelimeleri tek bir grupta toplamak

Reklam kampanyalarınızla ilgili tüm anahtar kelimelerinizi tek bir gruba toplamak da reklamlarınızın performansını düşürecektir. Örneğin siteniz üzerinde televizyon, telefon, bilgisayar gibi farklı ürünler satıyor olabilirsiniz. Bu durumda tüm bu ürün kategorileriyle ilgili anahtar kelimelerinizi tek grupta topladığınızda reklamlarınızın performansı önemli ölçüde düşmeye başlayacaktır. Bu sebeple anahtar kelimelerinizi farklı gruplara ayırmanız ve kampanyalarınızda sadece tek bir ürün grubu ya da ürün üzerine anahtar kelimeler oluşturmayı seçmelisiniz.

Reklam metninin ilgi çekici olmaması

Kampanyayı hazırlarken, optimizasyon ayarları, eşlemeler ve anahtar kelimeler üzerinde durmanız doğru bir yaklaşım olsa da kullanıcıların bu reklam içeriklerine nasıl tepki vereceğini de göz ardı etmemeniz gerekiyor. Reklam metinlerinizin yaratıcı ve ilgi çekici olması gerekir. Kullanıcıları satın alma eylemine yönlendirmek için doğru eyleme çağrı ifadelerini kullanmanız ve rakiplerinizden farklılaşmanız gerekir.