E-ticaret hosting seçimi ile ilgili bilmeniz gerekenler

E-ticaret hosting seçimi ile ilgili bilmeniz gerekenler

E-ticaret hosting seçimi ile ilgili bilmeniz gerekenler

Online alışverişlerde en önemli unsurlardan biri de e-ticaret hosting seçimidir. Doğru hosting seçimi e-ticaret sitenizin düzgün çalışmasını sağlarken, tüketicilerin güvenli bir şekilde internet üzerinden alışveriş yapmalarına da olanak tanır. E-ticaret sitenizi kurarken sunucu ve hosting firması seçimlerinde bazı konulara özellikle dikkat etmeniz, e-ticaret sitenizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

İhtiyaçlarınızı belirleyin

Pazarda birçok farklı hosting çözümü bulunduğu için bu sunucular arasında seçim yapmanız gerekecek. Doğru ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir hosting seçimi yapabilmek için de öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu noktada şu konuları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Aylık olarak ne kadarlık bir trafik almayı bekliyorsunuz?
  • Niş bir pazara mı yoksa geniş bir pazara yönelik mi çalışmalar yapacaksınız?
  • E-ticaret sitenizin altyapısı nasıl olacak?
  • Özel yazılımlara ihtiyacınız olacak mı?

Paketinizi seçmeden önce bu sorulara yanıt vermeniz, işin başlangıç sürecinde ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir sunucu seçmenize yardımcı olacaktır.

Sunucu hızı

Seçtiğiniz sunucunun yanıt süresinin de hızlı olması gerekir. Kullanıcıların cihazları ve sizin sunucunuz arasındaki veri akışı ve sunucunun bu veri akışına verdiği yanıt hızlı olduğunda e-ticaret siteniz daha hızlı çalışır. Böylelikle sayfa yüklenme süreleri de kısalacağı için kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunarken, onların site üzerinde daha rahat gezinebilmelerini sağlarsınız.

Sunucunun hızlı olmaması, sitenin yavaş açılmasına ya da sayfaların yüklenmemesine neden olacağı için e-ticaret şirketleri için bir dezavantajdır.

Yedekleme özellikleri

Hosting sağlayıcının size ne tür yedeklemele alternatifleri sunduğunu da öğrenmelisiniz. Herhangi bir durum karşısınızda siteniz çökebilir ya da verileriniz sunucunuzdan kaybolabilir. Ancak hosting yedeği alındığında bu verilere tekrar ulaşarak, sitenizi en son yedeklenmiş haline geri getirebilirsiniz.

Kimi hosting paketlerinde kullanıcılar kendi yedeklerini almakla yükümlüyken, kimi paketlerde bu yedekler sağlayıcı firma tarafından otomatik alınır. E-ticaret sitenizi güvence altına alarak veri kaybı yaşamamak için kendi yedeklerinizi almanız önemli olduğu gibi hosting sağlayıcısının da bu yedekleri almasını istemelisiniz. Tabii ki bu ekstra bir hizmet olabileceği için, bu özellik için ekstra ücret ödemeniz gerekebilir.

Güvenlik

Bir diğer önemli konu ise hosting güvenliği. Sunucunuzun güvenli olması, 3. parti kişi ya da kötü amaçlı yazılım ve virüslere karşı sunucunuzun korunması gerekir. Hosting seçimi yaparken, ne tür güvenlik önlemleri alındığını ve bu firmaların sistemlerinin ne kadar güvenli olduğunu derinlemesine araştırmalısınız.

Sunucunuzun güvenli olmaması, herhangi bir saldırı durumunda siteniz hacklenebilir ya da site üzerindeki tüm verileriniz çalınabilir. Tüketici bilgilerinin çalınması da ciddi sorunlarla yüzleşmenize ve ciddi anlamda güven kaybı yaşanmasına neden olabilir.

Paket yenileme ücretleri ve paket yükseltme seçenekleri

Hosting paketleri genellikle yıllık olarak kiralanmaktadır. Dilerseniz daha uzun sürelerle de bu paketleri kiralayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konulardan biri de hosting paketlerinizin yenileme ücretleridir. Yıllık olarak ödemelerde size herhangi bir avantaj sunulup sunulmadığını ya da hangi oranlarda ücretlerde değişiklikler olacağını da öğrenmeniz önemlidir.

Buna ek olarak seçtiğiniz paketi zaman içerisinde yükseltmek isteyebilirsiniz. Mevcut paketiniz gelen trafiği karşılamayabilir ya da daha fazla özelliğe sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu durumda paket yükseltmelerinin nasıl yapıldığını ve paket yükseltme işlemi sırasında verilerinizin korunarak güvenli bir şekilde taşındığından emin olmanız gerekir.

Müşteri desteği hizmeti

Sunucu seçerken müşteri desteğinin de kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Sunucu arızalanmalarında, sunucuya ulaşılmadığı durumlarda ya da sitenizle ilgili herhangi bir sorun yaşandığında sağlayıcı firmadan müşteri desteği alabilmelisiniz.

Bu desteğin kalitesi ve size geri dönüş hızı da bir hayli önemlidir. Sitenizin çalışmadığı her dakika bir satış kaçırabileceğiniz için, hosting sağlayıcınızın hızlı bir destek hizmeti sağlıyor olması gerekir. Bu nedenle önceliklerinizden biri de bu konu üzerinde olmalı.