Gerçek zamanlı pazarlama nedir ve önemi nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama nedir ve önemi nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama nedir ve önemi nedir?

E-ticaret şirketinizin ve ürünlerinizin tanıtımını yaparken kullanabileceğiniz pazarlama yöntemlerinden biri de gerçek zamanlı pazarlamadır. Geçtiğimiz yıllarda da sıklıkla kullanılan ve halen kullanılmaya devam eden yöntemlerden biri olması nedeniyle, e-ticaret şirketinizde gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarından yararlanabilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlama nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama, tüketicilerin güncel hayatında, medya kanallarında, sosyal medyada, dünyada ya da ülke içindeki güncel olayların ele alınarak, marka veya ürünlerle ilgili içeriklerin üretilerek, bu olayların olduğu an itibariyle pazarlama çalışmaları yapılmasıdır.

Gündemde olan konuların ele alınması ve tüketicilerle bu olaylar üzerinden bir etkileşime girilmesini sağladığı için gerçek zamanlı pazarlama marka ve ürün bilinirliğini artırmanın yanı sıra tüketicilere farklı bir şekilde ulaşmak için de oldukça önemlidir.

Gerçek zamanlı pazarlama, gündemde olan konuları ele aldığı için ve birçok kullanıcı bu konulardan haberdar olduğu için geniş kitlelere ulaşılması konusunda firmalara yardımcı olur.

Gerçek zamanlı pazarlama neden önemli?

Gerçek zamanlı pazarlama, birçok farklı nedenden dolayı firmalar için önemli bir yere sahiptir. Bu faydaları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Etkileşimleri artırır

Gerçek zamanlı pazarlamanın avantajlarından biri etkileşimleri artırmaktır. Güncel olaylardan yola çıkarak içerikler oluşturduğunuzda, bu güncel konuları yakından takip eden kişilerin de ilgisini çekmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra mevcut kitleniz de bu olaylara yaklaşımınızdan dolayı içeriklerinizle daha fazla ilgilenebilir. Bu içerikleri oluşturmak ve güncel konularla markanızı bir şekilde bağdaştırmanız, takipçilerinizle olan etkileşimlerin artmasına yardımcı olacaktır.

Marka bilinirliğini artırmanızı sağlar

Güncel olayları konu aldığınızda, sosyal mecralar üzerinde yaptığınız paylaşımlarda doğru ve ilgili Hashtag’leri kullandığınızda içeriklerinizin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde paylaşımlarınızı yapmak, markanızın da bilinirliğini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Kullanıcıların markanız hakkında konuşmalarını sağlar

Yaratıcı içerikler oluşturmak ve içeriklerinizin paylaşılmasını sağlamak, internet üzerinde kullanıcıların markanız hakkında daha fazla konuşmalarını sağlayacağı için sosyal kanıt için size önemli derece yardımcı olacak bir etkileşim yaratılmasını sağlar. Sosyal kanıt öğelerini artırdığınızda da markanıza olan ilginin de artmasını sağlayabilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarını nasıl yapabilirsiniz?/h2>

Gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları yapmak için bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Bu detayların üzerinde durmak gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarınızı daha iyi bir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Güncel olayları takip edin

Güncel olayları yakından takip etmeniz oldukça önemlidir. Sosyal mecralarda ve medya üzerinde kullanıcıların en çok ilgi gösterdikleri ve kullanıcıların en çok konuştukları güncel konular üzerinde durmalı ve bu konuları düzenli olarak takip etmelisiniz.

Yaratıcı olmaya özen gösterin

Güncel konuların tamamı sizinle ilgili olmayabilir. Her konuyu markanıza uygulayamayabilirsiniz. Bu durumda da yaratıcı olmanız oldukça önemlidir. Markanız, ürünleriniz ya da sektörünüzle ilgili olabilecek konuları yakından takip etmeli ve sonrasında da bu konular üzerinde yaratıcı fikirler geliştirerek, pazarlama içeriklerinizi ortaya koymalısınız. Gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarının etkili olabilmesi için, içeriklerin yaratıcı ve ilgi çekici olması gerekir.

Zamanlamaya dikkat etmelisiniz

Gerçek zamanlı pazarlamada zamanlama bir hayli önemlidir. Güncel konuları yakından takip etmeniz ve bu konu hakkında yapılan paylaşımların en sıcak olduğu dönemde içeriklerinizi paylaşmanız gerekir. Zamanlama konusunda geç kalmanız, konu değerini yitirdiği için beklediğiniz geri dönüşümleri alamamanıza neden olabilir. Çok öncesinde paylaşım yapmak, konu daha kullanıcılar arasında çok konuşulmaya başlanmadığı için anlaşılmayabilir ya da zamanı geldiğinde diğer içerikler arasında paylaşımınız kaybolabilir. Bu sebeple de paylaşım zamanınıza özellikle dikkat etmeniz gerekir.

İçerik üreteceğiniz konulara dikkat edin

Bir konu gündemde olduğu için onunla ilgili içerik üretmek zorunda değilsiniz. Her konu sizinle ilgili olmayabilir. Bunun yanı sıra gündemdeki konuların bazıları tüketiciler için çok hassas olabilir. Bu durumda da kullanıcıların bu duygularını yanlış yönde tetikleyecek içerikler üretmeniz, yarardan çok zarar etmenize neden olabilir. Tüketicilerin çok fazla hassas oldukları konulardan uzak durmak gerçek zamanlı pazarlamada daha önemli bir duruş olacaktır. Tüketicileri gücendirmek ve onların genel fikrinin aksine bir takım paylaşımlar yapmak markanıza ciddi zararlar verebilir.

İlgili Bloglar

Landing Page SEO Ayarları
Landing Page SEO Ayarları