Google’daki sıralamanızı hızlı bir şekilde yükseltmek için neler yapabilirsiniz?

Google’daki sıralamanızı hızlı bir şekilde yükseltmek için neler yapabilirsiniz?

Google’daki sıralamanızı hızlı bir şekilde yükseltmek için neler yapabilirsiniz?

Google üzerinde iyi bir sıralamaya sahip olmak, organik olarak elde edeceğiniz trafiğin de artmasını sağlayacağı için oldukça önemlidir. Google’daki sıralamanızı artırmak için de SEO çalışmalarınızı iyi ve doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Tabii ki SEO çalışmalarının sonuç vermesi belli bir zaman alacaktır; ancak hızlı bir şekilde bu sonuçları görmek için de bazı uygulamaları yapmanız gerekir.

Google’da üst sıralara çıkmak ne kadar sürüyor?

Bu sorunun net bir yanıtı olmasa da Ahref’in yaptığı bir araştırma, Google’ın ilk sayfasında çıkan sonuçlarla ilgili bir takım istatiksel veriler sunuyor. Araştırmada bahsedilen “yaş” sayfanın kaç yıldır yayında olduğunu belirtiyor.

  • İlk 10’da yer alan sayfalar ortalama olarak 2 yaşında. İlk sırada yer alan sayfaların ise ortalama olarak 3 yaşında olduğu belirtiliyor.
  • İlk 10’da yer alan sayfaların sadece yüzde 22’lik bir bölümü 1 yaşından küçük.
  • Araştırması yapılan sayfaların yüzde 6’lık bir bölümü, 2 ile 6 ay içerisinde ilk 10’a yerleşmiş durumda.

Bu durumda da yüzde 94’lük bir bölümün, ilk yıl dolmadan arama sonuçlarında ilk 10’a yerleşemediği görülüyor. Google üzerindeki SEO çalışmalarının sonuç vermesi belli bir süre alacağı için yapacağınız çalışmalarda istikrarlı ve sürekli olmanız gerekiyor. Tabii ki bir de sabırlı bir şekilde çalışmalarınıza devam etmelisiniz.

Sağlam temelleriniz olsun

Site tasarımını yaparken ve site içeriklerini hazırlarken, sitenin tümüde SEO çalışmalarının yapılması oldukça önemli. İçeriklerin ve altyapının arama motoru optimizasyonunun yanı sıra kullanıcı deneyimi de oldukça önemli. Teknik çalışmaların yanı sıra kullanıcıların site üzerinde geçirdikleri süre, siteyi terk etme oranları, kullanıcı başına sitede ziyaret edilen sayfa oranı gibi değerler de Google sıralamanızı etkileyen faktörlerden biri. Bu sebeple de ziyaretçileri sitede tutmanız, onlara iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanız oldukça önemlidir.

Mobile uyumlu olun

Google sıralamasını etkileyen faktörlerden biri de site tasarımının mobil cihazlara uyumlu olmasıdır. Özellikle mobil arama sorgularında Google, mobile uyumlu olan web sitelerini daha üst sıralarda göstermeyi tercih ediyor. Bunun sebebi de mobil üzerinde iyi bir kullanıcı deneyimi sunan siteleri ön plana çıkartmak. Sitenizin mobile uyumlu olmaması da doğal olarak sıralamanızın düşmesine neden olacaktır.

 

Site açılma hızınızı artırın

Sitenin açılma hızı da Google’da sıralamanızı etkilemektedir. Google, yine kullanıcı deneyimini artırmak için, yavaş açılan ve yüklenmeyen sayfaları sıralamada daha alt sıralarda göstermeyi tercih ediyor. Sayfa açılma hızlarını artırmak doğal olarak sıralamadaki yerinizi de üst sıralara çıkartmanızı sağlayacaktır.

Sayfa hızını artırmak için görsel dosya boyutlarını küçültebilir, CSS kodlarındaki fazlalıkları sıkıştırabilir ve site üzerindeki gereksiz öğeleri kaldırabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için “E-ticaret sitenizin yüklenme hızını nasıl artırabilirsiniz?” isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

 

Sayfalarınızı yeniden gözden geçirin

Site üzerindeki sayfalarınızın SEO bilgilerini yeniden gözden geçirmeniz, kullandığınız anahtar kelimeleri kontrol etmeniz de bir hayli önemlidir. Sayfalarınızın tam olarak uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

Sayfalarınızın içeriğini Google’a tam olarak açıklayın. Başlıklarınız, anahtar kelimeleriniz, kullandığınız Long Tail kalıplarınız, sayfa linki ve meta açıklamalarınız bu noktada oldukça önemli bir yere sahip.