Meta açıklamasını kesinlikle yazmanız gereken sayfalar hangileridir?

Meta açıklamasını kesinlikle yazmanız gereken sayfalar hangileridir?

Meta açıklamasını kesinlikle yazmanız gereken sayfalar hangileridir?

Meta açıklamaları e-ticaret siteleri için oldukça önemli unsurlardan biridir. Web sitenin arama motorlarında iyi bir şekilde indekslenmesine yardımcı olduğu gibi, kullanıcılara sayfanın içeriği hakkında bilgi vererek, onların bu sayfayı ziyaret etmelerini de sağlar.

Meta açıklamaları, sayfaların özeti niteliğini taşıdığı için, bu bölümlerde sayfanın içeriğini anlatmak ve sayfa ile ilgili anahtar kelimeleri kullanmak, sayfalarınızın arama sorgularına daha iyi yanıt vermesini de sağlar.

Meta açıklaması yazmak şart mı?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Bazı sayfalar üzerinde meta açıklamaları çok önemli bir yere sahip değilken, bazı sayfalarda da olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Site üzerinde çok fazla sayfası bulunan ve bu sayfaların büyük bir bölümünün trafik odaklı olmaması durumunda meta açıklaması yazmak çok da gerekli olmayabiliyor. Ancak trafik odaklı olan ve kullanıcıları bir eylemek geçirecek olan sayfalar üzerinde meta açıklama çalışmalarının kesinlikle yapılması gerekiyor.

Google, düzenli olarak meta açıklamaları üzerinde testler yaptığı için, çok kritik değere sahip olmayan sayfalar üzerinde bu açıklamaları girmemeniz kabul görebilir. Çünkü Google, sayfa içeriğini değerlendirerek, kimi zaman kullanıcılara kendi belirlediği bir özet metni, meta açıklaması olarak da gösterebiliyor. Bu durumda siz herhangi bir meta açıklaması oluşturmamış olsanız da Google, sizin yerinize bu açıklamaları oluşturabilir. Ancak Google, yine de web site yöneticilerini her sayfa için meta açıklaması oluşturmaları gerektiği konusunda da uyarıyor.

Bu durumda da e-ticaret siteniz üzerinde bazı sayfalar, meta açıklamaları konusunda daha önemli bir hale geliyor. Peki, bu sayfalar hangileri?

Meta açıklama yazımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için "Meta açıklaması nedir ve yazarken nelere dikkat etmelisiniz?" isimli rehberimize de göz atabilirsiniz.

Ana sayfanız

Meta açıklaması konusunda kesinlikle üzerine çalışmanız gereken sayfalardan biri ana sayfanızdır. Marka bilinirliğinizi artırmak ve kullanıcıların sizinle ilgili içeriklere rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlamak ve sizinle ilgili arama sorgusu yapan kullanıcılara, arama motorlarında üst sıralarda yanıt verebilmek için ana sayfanızın meta açıklamasını iyi bir şekilde oluşturmanız gerekiyor.

Ana sayfalar genellikle, navigasyon, ürün resimleri, eyleme çağrı ifadeleri gibi öğeleri içerdiğinden çok fazla metin odaklı olmasa da, bu sayfanın içeriğini Google’a göstermeniz gerekiyor. Bunu da bu sayfaya özel olarak hazırlanmış bir meta açıklamasıyla yapabilirsiniz.

Ürün sayfaları

Hem organik hem de Adwords kampanyalarıyla sitenize trafik çekmek için ürün sayfaları oldukça önemlidir. Kullanıcıların yaptıkları arama sorgularında ürün sayfalarınızın öne çıkması ve kullanıcıların bu sayfaları ziyaret etmeleri gerekir. Aksi takdirde trafik sağlayamayacağınız için, geri dönüşümleriniz de olumsuz bir şekilde etkilenir.

Satışlarınızı ve geri dönüşümlerinizi artırmak için ürün sayfalarınızda meta açıklama çalışmaları yapmanız ve herbir ürün için farklı, orijinal ve ilgi çekici özet metinler oluşturmanız gerekir.

Ürün kategori sayfaları

Ürün sayfalarında olduğu gibi ürün kategori sayfaları da sitenize trafik çekmenizi sağlayacak alanlardan biri. Belli ürün kategorilerine yönelik yapılan arama sorgularında bu sayfalarınızın doğru bir şekilde görüntülenebilmesi için ürün kategorileriniz için de tek tek meta açıklamaları hazırlamalısınız.

İletişim sayfası

Kullanıcıların sizinle rahat bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. İnternet siteniz üzerinde bu bilgileri sunuyor olsanız da, kullanıcılar doğrudan arama sorgusu yaparak da bu bilgilere ulaşmak isteyebilirler. Bu nedenle de iletişim sayfanızla ilgili bir özet metin hazırlayarak, meta açıklamanızı hazırlamanız kullanıcıların arama motorları üzerinden iletişim bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmelerini sağlar.

Arama sonuçlarında görünebilecek; ancak sayfa içeriğinde çok fazla metin bulundurmayan sayfalar

Siteniz üzerinde bazı sayfalarda çok fazla metin olmayabilir; ancak yine de arama sorgularına yanıt verebilecek video, mobil uygulama, fiyat bilgilendirme, grafik veya fotoğraf gibi içerikler içeriyor olabilir. Bu durumda Google, otomatik olarak bu sayfalar için bir meta açıklaması hazırlayamayabilir. Bu nedenle de bu sayfalarınız için özel bir meta açıklaması yazmanız, bu sayfaların daha iyi bir şekilde indekslenmesini sağlar.