SEO ayarları site tasarımı yenilenirken nasıl korunur?

SEO ayarları site tasarımı yenilenirken nasıl korunur?

SEO ayarları site tasarımı yenilenirken nasıl korunur?

SEO ayarları site tasarımı yenilenirken nasıl korunur, yapılması gerekenler ve daha fazlasının cevabı bu yazımızda.

SEO ayarları koruma

Belli zaman aralıklarında sitenizin tasarımını yenilemeniz gerekebilir. Mevcut altyapınız site talebini karşılamıyor olabilir; tasarımınız mevcut trendlerin gerisinde kalmış olabilir; ya da markanıza yeni bir yüz yaratmak için değişiklikler yapmak istiyor olabilirsiniz. Tasarım değiştirmek için durum ne olursa olsun, bu değişiklikleri yaparken mevcut SEO ayarlarınızı da korumanız bir hayli önemlidir. SEO değerini kaybetmeniz, organik olarak elde ettiğiniz trafiği de kaybetmenize neden olabilir. Tasarım değişikliği sırasında SEO değerinizi korumak için yapabileceğiniz bir takım çalışmalar da bulunuyor.

Mevcut sitenizin haritasını çıkartın

Mevcut sitenizin haritasını çıkartmanız ve içeriklerinizi detaylı bir şekilde anlamanız oldukça önemlidir. Bu site yapısını, içerikleri ve site içerisindeki önemli bilgileri korumanız gerekir. Bu sebeple de yeni site tasarımınızda da bu yapıyı korumanızda fayda vardır.

Altyapısal ve teknik bilgilerin yanı sıra kullanıcı bazında bakıldığında da çok büyük değişikliklere gitmek, mevcut müşterilerinizin alışkanlıklarının dışına çıkacağı için kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir.

Mevcut tasarımınız üzerinde SEO konusunda yetersiz olan sayfaları da belirlemek, yeni tasarımda neler yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Bu çalışmaları yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle olacak:

 • Eksik sayfa başlıkları (H1 etiketleri)
 • Aynı başlığa sahip sayfalar (aynı şekilde kullanılan H1 etiketleri)
 • Meta açıklamaları
 • Kopya meta açıklamaları
 • 160 karakterden uzun olan meta açıklamaları
 • Site içerisinde çalışmayan linkler
 • Görsel alt etiketleri ve başlıkları
 • Site haritası (XML Sitemap)
 • Site genelindeki URL yapısı
 • Site içerisindeki kopya içerikler
 • Site hızı ve performansı

Bu verilerin takibini ve kontrolünü yaparak, yeni tasarımınızda eksiklerinizi giderebilir ve mevcut SEO ayarlarınızı korurken, SEO değerinizi geliştirmek için de çalışmalar yapabilirsiniz.

Siteniz dışarıya açıkken değişiklikler yapmayın

Site tasarımınızı değiştirirken, sitenizi dışarıya kapatmanız da oldukça önemlidir. Değişikler sırasında hem istenmeyen içeriklerin indekslenmesinin önüne geçebilirsiniz; hem de bu süreçte sitenize gelen kullanıcılar değişiklikler nedeniyle kafa karışıklı yaşayabilir ya da site tam olarak çalışmadığı için mağdur olabilirler. Bu sebeple de tasarım değişikliği sürecinde sitenizi dışarıya kapatmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bu süreçte farklı bir URL üzerinde bir test sitesi oluşturabilir ve eski sitenizi buraya kopyalayabilirsiniz. 301 yönlendirmesi yaparak mevcut sitenizi buraya yönlendirebilirsiniz; ancak bunu yaparken No Index” yönlendirmesi yapmanız da bir hayli önemlidir.

No Index yönlendirmesi ile bu test sitesinin Google üzerinde indekslenmesinin önüne geçebilirsiniz; böylelikle gerçek sitenizi yayınladığınızda ve 301 yönlendirmesini kaldırdığınızda bu test sitesinin içerikleri Google üzerinde kayıtlı olmayacaktır.

Backlink kontrollerini yapın

Farklı siteler üzerinden backlinkler aldığınızda, tasarımınızı değiştirdiğinizde bu backlinklerin de doğru çalışıyor olması gerekir. Backlink alırken sadece ana sayfanız üzerine yönlendirme almamış olabilirsiniz; bu sebeple de aldığınız backlinkleri kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Yeni site tasarımınızda da bu backlinklerin doğru sayfalara yönlenmesi gerekir. Bu sayfaları kaldırmayı planlıyorsanız, Webmaster Tool üzerinden bu URL’lere 301 yönlendirmeleri ekleyerek, çalışan bir sayfaya yönlendirmeniz gerekir.

Yeni tasarımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Mevcut site üzerinde kritik değere sahip bilgileri analiz ettikten sonra, yeni tasarımınızda da bu bilgileri korumanız oldukça önemlidir. Sayfa URL yapısı, meta açıklamaları, h1 etiketler yani başlık yapıları gibi bilgiler yeni tasarımda ad korunmalıdır.

Bu maddelerin üzerinde iyi bir şekilde geçmek ve buradaki bilgileri yeni tasarıma aktarmak oldukça önemlidir. Bu bilgilerin eksik veya hiç girilmemesi SEO’nuzu olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

“SEO

Bunun yanı sıra yeni tasarımınızda yer almayacak olan sayfaları da silmeniz ve URL’lerini Webmaster Tool üzerinden kaldırmanız bir hayli önemlidir. Bu linkleri kaldırsanız dahi 404 hata sayfanızı da hazırlamanız gerekir.

404 hata sayfaları, çalışmayan ve eski linkleri bu sayfaya yönlendirecektir. Böylelikle arama motoru botları ya da kullanıcılar yine siteniz üzerinde kalacaklardır ve bu hata sayfası üzerinden siteniz üzerinde başka bir sayfaya geçiş yapabilirler.