Sayfa yüklenme hızı geri dönüşüm oranlarını nasıl etkiliyor?

Sayfa yüklenme hızı geri dönüşüm oranlarını nasıl etkiliyor?

Sayfa yüklenme hızı geri dönüşüm oranlarını nasıl etkiliyor?

Günümüzde tüketicilerin en çok önem verdikleri konulardan biri de hız. Özellikle internetten alışverişlerde hızlı gönderim gibi beklentileri olduğu gibi alışveriş yaptıkları e-ticaret sitelerinin sayfa yüklenme hızlarının da yüksek olmasını bekliyorlar. Sayfaların yüklenme hızının düşük olması kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceği için, tüketicilerin de sayfayı terk etmesine neden olabilir.

Sayfa yüklenme hızı nedir?

Sayfa yüklenme hızı, internet sitenizdeki sayfaların ne kadar sürede açıldığını gösteren bir metriktir. Kullanıcı tarayıcı üzerinde sitenize giriş yaptığı ya da bir reklam veya yönlendirme linki üzerinden sitenize girmeye çalıştığı andan itibaren sayfanın tamamen yüklenmesine kadar geçen süre, sayfanın yüklenme hızını belirler.

Sayfa yüklenme hızı ne kadar yüksekse, kullanıcı deneyimi ve oturum başına sayfa gösterim sayısı da o kadar artmaya başlar. Ancak sayfa yüklenme hızının düşük olması durumunda sayfayı terk etme oranıyla beraber geri dönüşümlerde de düşüşler gözlemlenmeye başlar.

Standartlara bakıldığında bir e-ticaret sitesi için ideal sayfa yüklenme hızı 0-3 saniye aralığındadır. Bu sürenin üzerine çıkılması durumunda, kullanıcı deneyimi olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlar. Yapılan araştırmalarda bu sürenin 7 saniyeye kadar tolere edilebilir olduğu görülüyor; ancak 10 saniyenin üzerindeki açılma sürelerinde e-ticaret firmalarının ciddi zararlar yaşamaya başladığı da gözlemleniyor.

Sayfa yüklenme hızını nasıl yükseltebilirsiniz?

Sayfa yüklenme hızını artırmak için yapabileceğiniz bir takım çalışmalar bulunuyor. Görsel boyutlarını optimize etmek, gereksiz öğeleri sayfa tasarımların kaldırmak, bozuk veya çalışmayan linkleri kaldırmak, CSS ve JavaScript kodlarını optimize etmek gibi farklı çalışmalar yapılabilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için “E-ticaret sitenizin açılma hızını artırmak için neler yapabilirsiniz?” isimli rehberimiz okuyabilirsiniz.

 

Sayfa yüklenme hızının geri dönüşümlere nasıl etkisi oluyor?

Sayfa yüklenme hızı ve SEO

Sayfa yüklenme hızı, arama motorları üzerindeki çalışmalarınızı da yakından ilgilendirmekte. Sitenize organik olarak trafik çekmek ve sayfalarınızın değerlerini yükseltmek için SEO çalışmaları yapmanız gerekir; ancak sayfa yüklenme hızlarınızı optimize etmemeniz ve bu hızları artırmamanız, arka planda yaptığınız teknik SEO çalışmalarının etkisini azaltacaktır.

Google, kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak için, arama sorgularında iyi bir kullanıcı deneyimine sahip siteleri daha üst sıralarda göstermekte. Bu noktada da sayfa yüklenme hızları da devreye girmektedir. Sayfa yüklenme hızının düşük olması, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceği için, arama sorguları sonrasında sayfalarınızın daha alt sıralarda görünmesine sebep olduğundan, organik olarak daha az trafik elde edersiniz.

Oturum başına sayfa görüntülenme

Sayfa yüklenme hızı yükseldiğinde, kullanıcı deneyimiyle beraber kullanıcıların site üzerinde inceledikleri sayfa sayıları da artar. Bir kullanıcı site üzerinde e kadar çok vakit geçirir ve ne kadar çok sayfa ziyaret ederse, bu kullanıcıdan bir geri dönüşüm elde edilme olasılığı da artar. Ancak bunu sağlayabilmek için sayfa açılma hızının yüksek olması gerekir.

Kullanıcı bir sayfanın açılması için uzun süre beklemeyecektir ve bu sebeple de sayfa yüklenme hızı düşmeye veya kullanıcıların beklentilerinin altına inmeye başladığında, oturum başına yapılan sayfa görüntülenme sayısı da azalacaktır; bu da doğal olarak oturum başına elde edebileceğiniz geri dönüşüm oranlarının düşmesine neden olacak.

Sayfada geçirilen süre

Sayfada geçirilen süre de yüklenme hızıyla doğru orantılı bir şekilde artacaktır. Kullanıcılar içeriklere hızlı bir şekilde ulaşabilecekleri için, sayfayı daha detaylı bir şekilde inceleyebilirler. Birden fazla sayfa gösterimi yaparak, herbir sayfada daha uzun kalmaları da onların site üzerinde genel olarak daha fazla vakit geçirmelerini sağlar.

Siteyi terk etme oranı

Sayfa yüklenme hızı ile sayfayı terk etme oranı da birbirini etkilemekte. Sayfanın yavaş yüklenmesi, kullanıcıların sayfayı daha hızlı bir şekilde terk etmelerine neden olabilir. Sayfa yavaş yüklendiği için, kullanıcılar beklemek istemeyecekleri için siteden ayrılabilirler ve bu da doğal olarak siteyi terk etme oranının yükselmesine neden olacaktır.

Bunun önüne geçmek içinse sayfa yüklenme hızınızı artırmanız gerekir. Kullanıcıların çok fazla beklemeden siteniz üzerindeki içeriklere ulaşabilmeleri gerekir.

Sayfa yüklenme hızlarınızın iyi olmasına rağmen, sayfayı terk etme oranlarınız yüksekse, siteniz üzerinde başka sorunlar olabilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak içinse “Sayfayı terk etme oranını düşürmek için yararlanabileceğiniz taktikler” isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.