Şirket ismi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Şirket ismi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Şirket ismi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Şirket ismi seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir, şirket ismi nasıl olmalı, şahıs şirketi isimleri / şahıs şirketi isim örnekleri / limited şirket isimleri / limited şirket isim örnekleri / yabancı şirket isimleri / yabancı firma isimleri / ingilizce şirket isimleri ve daha fazlası özetle şirket adları belirlenirken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda ele alacağız.

E-ticaret şirketiniz için en önemli unsurlardan biri de şirketinizin ismidir. Doğru ismi bulmak markanızın için bir avantaj olurken, ilgi çekmeyecek bir isimse marka bilinirliği konusunda sıkıntılar yaşanmasına neden olabilir. E-ticaret şirketinizi açarken firmanız için doğru ismi bulmanız, rekabetten sıyrılarak bir marka yaratmak için de iyi bir adım olacaktır. Bu rehberimizde de e-ticaret firmanız için bir isim seçerken hangi adımları atabileceğinizi ve dikkat etmeniz gerekenleri ele alacağız.

Şirket ismi seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Kısa ve basit tutun

Şirket isminizi seçerken özellikle kısa ve basit isim alternatiflerini gözden geçirmeye çalışın. İsmin kısa ve basit olması, tüketicilerin bu ismi daha rahat akıllarında tutmalarını sağlayacağı için önemlidir. Kolay telaffuz edilmesinin yanı sıra kısa oması nedeniyle logo ve markalaşma çalışmalarında da birçok kolaylık sağlar.

Her geçen gün yeni bir firmanın kuruluyor olması, isim bulma konusunu zorlaştırsa da yaptığınız işle özdeşebilecek yeni ve yaratıcı isimler bulmak için çalışmalar yapmanız gerekiyor.

  • Farklı kombinasyonlar ve alternatifler deneyin. İkileme ya da aynı kelimenin farklı varyasyonlarını bir arada kullanmayı bu noktada düşünebilirsiniz.
  • Mevcut bir kelime üzerinden yeni bir kelime türetmeyi düşünebilirsiniz.
  • Sizin için kişisel bir hissiyat içeren bir ismi ya da kelimeyi de kullanmayı düşünebilirsiniz. Kişisel seviyede bu yöntem firmanın orijinal olmasını sağlayabilir; ancak markalaşma sürecinde zorluklar yaşanmasına da neden olur.

Orijinal olun

Dikkat etmeniz gereken konulardan biri de marka isminizin orijinal olması. Bu nedenle de isim alternatiflerinizi oluşturduktan sonra bir pazar araştırması yaparak, bu alternatif isimlerin kullanılıp kullanılmadığını araştırmanız gerekir. İsminizin orijinal olmaması, başkaları tarafından kullanılması hem yasal olarak başınızı derde sokabilir hem de marka bilinirliği artırma çalışmaları sırasında tüketicilerin kafasının karışmasına neden olabilir.

Markanızın rekabetten ayrışabilmesi için, firma isminizin de kendine özgü olması oldukça önemlidir. Bulduğunuz ismin illa ki yaptığınız işe ve sektörle ilgisi olmayabilir. Farklı bir kelimeyi de kullanabilirsiniz.

Online mecralardaki kullanımları göz önünde bulundurun

Firma isminizi seçerken aynı zamanda online mecralardaki kullanımları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bulduğunuz ismi internet üzerinde de kullanacağınız için, bu ismin uygunluk durumunu kontrol etmeniz gerekir.

Alan adı, sosyal medya hesapları gibi detayları da göz önünde bulundurarak, bu isimleri seçemeniz önemlidir. Bu ismin alan adının ve sosyal medya hesaplarının alınmış olması da bir takım marka sorunları yaşamanıza neden olacaktır.

Bu ismin uzantılarıyla farklı hesaplar açmak ya da alan adını farklı bir şekilde yapmanız, marka bilinirliği yaratmanızı zorlaştıracağı gibi tüketicilerin sizi bulmasını da zorlaştırarak, onların kafalarının karışmasına neden olacaktır.

Çevrenizden fikirler alın

Firma ismi için alternatifler oluşturduktan sonra bu alternatifler hakkında fikir almak için çevrenizdeki kişilerden görüşler almaya başlayabilirsiniz. Bu isimlerin kulağa nasıl geldiğini, akılda kalıcı olup olmadığını sorabilirsiniz.

Aldığınız geri bildirimler sonrasında da bu isim alternatiflerini eleyerek elinizde 2-3 farklı seçenek bırakabilirsiniz.

“Şirket

Son karar aşaması

Son karar aşamasında da elinizde kalan en son alternatifler arasından bir seçim yapabilirsiniz. Bu noktada orijinallik, akılda kalıcılık ve online mecralardaki kullanılabilirlik gibi noktaların üzerinde durarak, firmanızın ismine karar verebilirsiniz.