Site üzerinde geçirilen süreyi artırmak için kullanabileceğiniz taktikler

Site üzerinde geçirilen süreyi artırmak için kullanabileceğiniz taktikler

Site üzerinde geçirilen süreyi artırmak için kullanabileceğiniz taktikler

E-ticaret sitelerinde geçirilen süreyi artırmak, kullanıcıların site üzerinde daha fazla ürünü incelemesini sağlarken, aynı zamanda geri dönüşümlerin de artırılmasına yardımcı olur. Web site trafiği analizlerinde de önemli bir metrik olana sayfa üzerinde geçirilen süreyi ölçümlemek ve bu süreyi artırmak için farklı stratejiler geliştirmek gelirlerinizi de artırmanıza yardımcı olur.

Bu süreyi artırmak için farklı yöntemlerden yararlanılabilir. Bu rehberimizde de ziyaretçilerinizin sayfa üzerinde daha uzun süre kalmalarını sağlamak için yapabileceğiniz çalışmaları ve bu metriğin neden önemli olduğunu ele alacağız.

Sayfa üzerinde geçirilen süre neden önemli?

Bir örnek üzerinden gidecek olursak, kullanıcıların ortalama sayfa görüntülenme sayısı 4,5 ise bunun iyi bir metrik olduğu ele alınabilir; ancak toplam sayfa üzerinde geçirilen süre 45 saniye ise, kullanıcılar bu 4,5 sayfa görüntülenmesinin tamamını 45 saniyede gerçekleştirmiştir. Bu durumda kullanıcılar site üzerinde ilgilerini çekecek içerik bulmakta zorlanmış olabilirler.

Sayfalar üzerinde geçirilen sürenin de azalması doğal olarak kullanıcının site üzerinde bir eyleme geçme ihtimalini önemli ölçüde düşürecektir. Pazarlama ve satış stratejilerinizi hayata geçirmek için ziyaretçilerinizin web siteniz üzerinde daha uzun süre geçirmelerini sağlamanız gerekir.

Sayfa üzerinde geçirilen süreyi nasıl artırabilirsiniz?

İçerik kalitesini artırın

Sayfa üzerinde geçirilen süreyi artırmak için kullanabileceğiniz taktiklerinizden biri içerik kalitenizi artırmak olacaktır. Ürün sayfalarında ya da diğer varış sayfalarınızda kullanıcıların ilgisini çekecek ve konu ile ilgili daha fazla detayın yer aldığı bilgileri ekleyebilirsiniz. Sayfa içeriklerini detaylandırmak ve kullanıcılara konuyla ilgili ek bilgiler sunmak, onların sayfa üzerinde daha uzun süre geçirmelerini sağlar.

Tasarımınızı sadeleştirin

Site tasarımı da kullanıcıların site üzerinde geçirdikleri süreyi etkileyen faktörlerden biridir. Tasarımınızın karışık olması, sayfa üzerindeki öğelerin birbirine yakın olması ve boşlukların olmaması sayfa içeriğinin rahat bir şekilde anlaşılmamasına neden olacağı için sayfa üzerinde geçirilen süreyi de azaltacaktır.

Gereksiz öğeleri tasarımdan kaldırmak, site üzerindeki önemli içerikleri sayfanın üst bölümlerine taşıyarak, kullanıcılara ilgilerini çekecek bilgileri bu bölümde vermek sayfa üzerinde geçirilen süreyi artırmanıza yardımcı olur.

Yazı fontlarınıza dikkat edin

Site tasarımınızda kullanılan yazı fontları da oldukça önemlidir. Okunması kolay olan fontları seçmeniz, kullanıcıların içerikleri daha iyi bir şekilde okumasını sağlayabilirsiniz. Tasarımınızın genelinde kullanacağınız fontların rahat bir şekilde okunabilmesi bu sebeple oldukça önemlidir.

Kullandığınız fontların yanı sıra yazı büyüklüğü de bir hayli önemlidir. Yazı büyüklüğünü küçük bir boyda ayarlamanız, yazıların okunmasını bir hayli zorlaştıracaktır. Bu sebeple de doğru büyüklüğü kullanmanız gerekir. H1, H2 gibi ana başlık font büyüklüklerini ayarlarken başlıklar ve paragraf metinler arasındaki boşlukları da iyi bir şekilde ayarlamanız gerekir.

Yüksek kaliteli ve ilgi çekici görseller kullanın

Ste tasarımınızda kullandığınız görsellerde bir hayli önemlidir. Görsellerin ilgi çekici ve yüksek çözünürlüklü oluşu da site üzerinde geçirilen süreyi artırmanıza yardımcı olur. Görsel kalitesini düşürdüğünüzde, kullanıcıların dikkatini çekmeniz zorlaşacağı için bu kullanıcıların sayfa üzerinde de daha az kalmasına neden olacaktır. Görseller kullanıcıların siteyle veya ürünlerle en çok etkileşime girmesini sağlayan öğe olduğu için, bu görselleri doğru seçmek, site üzerinde geçirilen sürenin de artmasına yardımcı olacaktır.

Videolardan yararlanın

Ürünlerinizle ilgili ya da tanıtım videolarınız bulunuyorsa bu videoları sitenizin üzerine ekleyebilirsiniz. Video içerikler kullanıcıların site üzerinde daha uzun süre kalmalarını sağlarken; aynı zamanda ürünleriniz veya firmanızla ilgili daha fazla bilgi sunmanızı kolaylaştırır.

İç yönlendirme linklerinizi çoğaltın

Kullanıcıları farklı sayfalara yönlendirmek ve ilgili konularla ilgili farklı bilgiler ya da ürünler sunmak için iç yönlendirme linklerinden yararlanmanız oldukça faydalı olacaktır. İç yönlendirmeler sayesinde ziyaretçileri farklı sayfalara yönlendirerek, sayfa görüntülenme süresini de artırabilirsiniz.

Sosyal kanıt öğelerinden yararlanın

Kullanıcı yorumları, ürünlerle ilgili görüşler, oylamalar, firmanızın aldığı ödüller, basında çıkan haberler gibi sosyal kanıt öğeleri, markanızla ilgili sosyal görüşleri yansıtacağı için ziyaretçilerin de sayfa üzerinde daha uzun süre geçirmeleri sağlar. Özellikle ürünlerle ilgili kullanıcı yorumları, ürün sayfalarında ziyaretçilerin ürünlerle ilgili diğer kullanıcıların görüşlerini okumalarını sağlayacağı için sayfa üzerinde geçirilen süreyi de artırır.