Tüketicilerin endişelerini gidermek için kullanabileceğiniz yöntemler

Tüketicilerin endişelerini gidermek için kullanabileceğiniz yöntemler

Tüketicilerin endişelerini gidermek için kullanabileceğiniz yöntemler

 

İnternetten alışverişlerde tüketicilerin halen güven problemleri olabiliyor. Kimi zaman alışveriş yapmayı düşündükleri siteye kimi zaman da ürünlere karşı olan bir takım güvensizlikler, tüketicilerin online alışveriş yapmasını engelleyebiliyor.Bu durumda da e-ticaret firması olarak tüketicilerin endişelerini giderecek bir takım çalışmalar yapabilirsiniz.

Özellikle ürünlerle ilgili endişe duyan ya da akıllarında soru işaretleri oluşan tüketicileri bilgilendirmeniz, onları bilinçlendirmeniz ve onların güveninini kazanmanız bir hayli önemlidir.

Sıkça sorulan sorular bölümü

Tüketicilerin akıllarındaki soruları gidermek, hizmetleriniz ve ürünlerinizle ilgili birçok farklı konuda bilgi vermek için sıkça sorulan sorular bölümü oluşturabilirsiniz. Bu bölümü sitenizin tüm sayfalarında gösteriyor olmanız, ziyaretçilerin bu bilgilere ulaşmasını da kolaylaştırır.

Farklı ürün kategoriler için farklı SSS bölümleri oluşturabileceğiniz gibi bu bilgileri ürün sayfalarında da özel bir alanda gösterebilirsiniz. Böylelikle ürünlere ya da ürün kategorilerine özel olarak da merak ve endişe uyandıran soruların yanıtlarını hazırlayarak SSS bölümlerinizi detaylandırabilirsiniz.

Kullanıcı yorumları

Kullanıcı yorumları e-ticaret sitelerinde birkaç farklı görevi üstlenmektedir. Sosyal kanıt öğesi oluşturmanın yanı tüketicilerin ürünlere olan yaklaşımlarını ve ürünler hakkında neler düşündüklerini gösterir. Bununla beraber kullanıcı yorumları diğer tüketicilerin de ürünlere karşı fikirlerini değiştirmelerinde önemli bir rol oynar.

Tüketiciler bir siteden alışveriş yapmadan önce ürünlerle ilgili olan kullanıcı yorumlarını da incelerler. Buradaki yorumlar ürünler ve hizmetler hakkında bir takım bilgiler almalarını sağlar. Bu da kafalarındaki bir takım soru işaretlerini gidermelerini sağlar.

Canlı destek sistemi

Son yıllarda e-ticaret sitelerinde müşteri desteği konusunda sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri ide canlı destek sistemleridir. Bu sistemler de kullanıcıların endişelerini gidermek ve onların akıllarındaki sorulara yanıt vermek için iyi bir yöntemdir. Kullanıcılar siteyi ziyaret ettiklerinde canlı destek yardımıyla hızlı bir şekilde akıllarındaki soruları karşı tarafa iletebilirler ve ürünler ya da hizmetler hakkında firmadan bilgi alabilirler.

 

Videolar

Bir fotoğraf 1000 kelimeye eş değerdir, bir video ise çok daha fazlasına. Tüketicilerin akıllarındaki soruları gidermek, onlara hizmetlerinizi ve ürünlerinizi tanıtmak için videolardan yararlanabilirsiniz. Video içerikler hem ilgi çekicidir hem de kısa zaman içinde bir konu hakkında birçok bilgiyi hızlı bir şekilde verebilir.

Ürünlerin kullanım alanlarını, teknik özelliklerini bir tanıtım videosunda hızlı bir şekilde gösterebilirsiniz. Bunun yanı sıra SSS bölümünüzle ilgili de videolar hazırlayarak, SSS sayfanızda bu videoları gösterebilirsiniz.

Görsel olarak bilgiler sunmanız hem yaptığınız işin daha profesyonel olduğunu gösterecektir ki bu da güveni artıracaktır; hem de detaylı bilgiler sunduğunuz için tüketicilerin de akıllarındaki sorulara yanıtlar verecektir.

İkonlar ve semboller

Site üzerinde belli başlı ikon ve sembolleri kullanmak da tüketicilerin endişelerini giderme konusunda önemli bir detaydır. Örneğin, güvenli alışverişi vurgulamak için SSL sertifika sembollerini kullanabilir, 3D Güvenlikle ödeme için bir sembol hazırlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra ürünlerle ilgili bilgiler sunarken de ürünlerin alerjen bilgilerini, doğaya etkilerini gösteren semboller kullanarak ürünler hakkında da bazı bilgileri bu ikon ve sembollerle verebilirsiniz.

İlgili Bloglar

Ecwid Nedir?
Ecwid Nedir?