Ürün açıklamaları yazarken sık yapılan yanlışlar nelerdir?

Ürün açıklamaları yazarken sık yapılan yanlışlar nelerdir?

Ürün açıklamaları yazarken sık yapılan yanlışlar nelerdir?

Online alışverişlerde tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerden biri de ürün açıklamalarıdır. Bu açıklamaları oluştururken kullanılan metinler, kalıplar, sıfatlar ve diğer bilgiler, tüketicilerin ürüne bakış açısını değiştirir. Tabii ki iyi yazılan ürün açıklamalarının yanında kötü olanlar da vardır ve ürün açıklamalarının yetersiz ya da yanlış yazılması, geri dönüşümlerinizin azalmasına neden olur. E-ticaret firmalarının sıkça yaptığı ürün açıklama yazım hataları bulunuyor. Bunlardan kaçınmak ürünlerinize olan ilginin artmasını sağlarken, geri dönüşümlerinize de olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Teknik özellikler üzerinde çok fazla durmak

Tüketiciler ürünlerin teknik özelliklerini merak etseler de tüm ürün açıklama metninizin bu teknik özelliklerden oluşması bir dezavantaja dönebilir. Ürününüzü en iyi şekilde göstermek ve tüm özelliklerini yazmak istiyor olabilirsiniz; ancak sadece teknik özellikler üzerine odaklanmak ve ürünün sağladığı faydalardan bahsetmemek, tüketicileri kaçırmanıza neden olabilir.

Ürünlerinizin açıklamalarının temel odağı teknik açıklamalar değil, bu ürünlerin kullanıcılara ne gibi faydalar sağladığı ve onların hangi sorunlarını çözdüğü üzerinde olması gerekir. Özellikle kısa açıklama bölümlerinde, teknik özelliklerden çok bu bilgileri paylaşmak daha doğru olacaktır. Detaylı teknik açıklamaları ürün sayfasının alt bölümlerinde vermek daha doğru bir yaklaşım olur.

Klişeleşmiş satış ifadeleri kullanmak

Klişeleşmiş ve artık değerini yitirmiş satış ifadeleri kullanmak da geri dönüşümlerinize zarar verecektir. Örneğin, “en iyi”, “bir numaralı”, “sektör lideri”, “yenilikçi” gibi klişe ifadeler çok fazla kullanıldığı için artık tüketici gözünde bir değere sahip değil. Bu ifadeler kendi değerlerini yok ettikleri için, ürün açıklamalarınızda bu tür klişe satış kalıpları kullanmak da yapılan yanlışlardan biri olur.

Bir örnek üzerinden ilerlersek;

“Dünya lideri üreticiden, yenilikçi ofis sandalyeleri” gibi bir ifade kullanmak klişeleri içerecektir. Bunun yerine:

“Dünyada 100.000 ofiste kullanılan, bel destekli ofis sandalyeleri” gibi bir ifade ürünü daha cazip bir hale getirecektir. Klişeleşmiş yapılardan uzak ve bir sosyal kanıt ifadesi sunuyor olmak tüketicilerin daha fazla ilgisini çekecektir.

Çok fazla sıfat kullanmak

Bir ürünü tanımlarken sıfatlardan yararlanabilirsiniz; fakat bunda da aşırıya kaçmanız yine olumsuz bir etki yaratacaktır. Sıfat kullanımlarında ürünün özellikleri, görünümü ya da ürünün faydaları gibi konulara değinebilirsiniz; ancak metninizi ilgi çekici yapmak için sıfatları aşırı kullanmamanız gerekir. Açıklamalarınızda sıfatlara yer verecekseniz şu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

  • Her bir isim için tek bir sıfat kullanın. Konforlu ve şık spor ayakkabı gibi bir kalıp yerine, konforlu spor ayakkabı olarak bunu kullanmanız daha doğru olur.
  • Görünürde olan bir özellik için sıfat kullanmayın. Ürünün fotoğrafında bariz bir şekilde görünen bir detayı açıklamada sıfatla beraber kullanmanız gerekmez.
  • Duygu odaklı sıfatlara yönelin. Duygulara yönelik ifadeler kurmak, tüketicilerin satın alma kararlarına daha fazla etki eder. Bu sebeple de sıfatlarınızı seçerken ürünle ilgili belli hissiyatlar verecek sıfatlar seçmeye özen gösterin.

Ürünün bir kişiliğinin olmayışı

Genel olarak bir hikayeyi ve kişiliği yansıtmayan firmalar ya da ürünler tüketicilerin gözünde çok fazla değere sahip değillerdir. Ürün açıklamalarında markanın kültürünü, dilini ve hikayesini yansıtacak kişisel dokunuşlar yapmak, marka ve ürün değerinin de artmasına yardımcı olacağı için, ürüne olan bakış açısının da olumlu bir şekilde değişmesine yardımcı olur.

Hedef kitlenize uygun bir dil seçimi yapmak, cümlelerinizi oluştururken bu dili kullanmak ve markanızın kişiliğini yansıtmak bu açıdan önemlidir.