Video reklamlarınızda geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlayacak ipuçları

Video reklamlarınızda geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlayacak ipuçları

Video reklamlarınızda geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlayacak ipuçları

Video reklamlar sosyal mecralarda geri dönüşümleri artırmak için oldukça etkili pazarlama araçları haline geldi ve e-ticaret firmaları da ürün ve marka bilinirliklerini artırmak için bu reklamlardan yararlanıyor. Sosyal mecralar üzerinde reklam videoları oluştururken de dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar bulunuyor. Bu unsurları göz önünde bulundurmak video reklamlarınızdan elde edeceğiniz geri dönüşümlerinde artmasına yardımcı olacaktır.

5 saniye kuralını kullanın

Sosyal mecralarda tüketicilerin dikkatini çekmek oldukça zorlu bir süreç. Çok fazla içerik olduğu için tüketicilerin odak süreleri de bir hayli kısa oluyor. Bu sebeple de video içeriklerinizin dikkat çekebilmesi için ilk 5 saniyesi oldukça önemli. Kullanıcıların ilgisini çekebilmek için 5 saniyelik bir süreniz bulunuyor. Bu nedenle de videonuzun başlangıcı bir hayli önemli. En ilgi ve dikkat çekici öğeleri bu 5 saniyede göstermeniz, kullanıcıların reklamın geri kalanını da izlemelerini sağlar.

Videolarınızı kısa yapın

Videolarınızın süresi de geri dönüşümler söz konusu olduğunda bir hayli önemli oluyor. Video süresi uzamaya başladığında, kullanıcıların bu içerikleri izleme süresi de aynı doğrultuda düşüyor. Videolar kısa olduğunda, kullanıcıların daha büyük bir bölümü içerikleri sonuna kadar izliyor.

Facebook ve Instagram üzerindeki reklam videolarının süresi 60 saniye ile limitli. Youtube üzerinde daha uzun süreli videolara reklam da verebiliyorsunuz; ancak kullanıcı gözünden bakıldığında reklam videolarında 60 saniye dahi uzun bir zaman dilimi olarak görülüyor.

Reklamlarınızı kısa tutmak ve mesajlarınızı ilk birkaç saniye içinde vererek, hızlı bir şekilde içeriklerinizin tüketilmesini sağlamak videolarınızdan elde edeceğiniz geri dönüşümlerin de artmasını sağlayacaktır.

Videolarınızı sessiz moda göre de ayarlayın

Sosyal mecralar üzerindeki video reklamlarınızın sessiz moddayken de anlaşılması gerekiyor. Bu videolar sosyal platformlarda zaman tüneli üzerinde otomatik olarak başlıyor ve ilk etapta videoların sesi kısık olabiliyor. Bu durumda da videolarınız sessiz modda anlaşılacak gibi değilse, vermek istediğiniz mesaj kayboluyor. Bu nedenle de videolarınızda metinler kullanmak ve bu metinlerle mesajınızı iletmek de bir hayli faydalı olacaktır.

Göze çarpan bir öne çıkan resmi belirleyin

Sosyal platformlarda videolar oynamaya başlamadan önce bir önizleme resmi görünmekte. Bu görseli ilgi çekici yapmanız halinde, kullanıcılar zaman tünelleri üzerinde bu içeriği daha iyi bir şekilde fark edeceklerdir.

Merak uyandıracak, ilgi çekecek ve kullanıcıları videoyu izlemeye yönlendirecek yaratıcı bir görsel kullanmanız bu açıdan oldukça önemlidir. Birçok sosyal platform öne çıkan görsel için özel bir fotoğraf ekleme özelliğini sunuyor. Bu özelliği kullanarak kendi görsellerinizi bu alana eklemeniz daha etkili bir yaklaşım olur.

Doğru hedeflemeleri yapın

Video reklamlarınızın doğru hedef kitlelere ulaşması gerekir. Reklamınızın içeriğine ve markanızın ulaşmak istediği hedef kitleye göre bu reklam kampanyalarını optimize etmelisiniz.

Marka olarak belli bir hedef kitleniz olsa da video reklamlarınızda bu hedef kitleler değişiklik gösterebilir. Örneğin sadece 2-305 yaş grubu arasındaki kadınlara yönelik bir ürünle ilgili bir video hazırladığınızda, hedeflemelerinizi buna göre yapmanız daha doğru olur. Bu grubun dışındaki tüketici gruplarını hedeflemenizden çıkartarak, reklamlarınızın daha ilgili kitlelere ulaşmasını sağlarsınız.

Mobil cihazları hedefleyin

Kullanıcıların büyük bir bölümü sosyal mecraları mobil cihazları üzerinden kullanıyor. Bu sebeple de video içeriklerinizin görünürlüğünü artırmak için de mobil odaklı reklam kampanyaları hazırlamak doğru bir yaklaşım olacaktır. Reklam kampanyaları oluştururken, mobil odaklı hedeflemelerinizi de mutlaka yapmalısınız.

CPC yerine CPM’den yararlanın

Video reklamlarınızın bütçe yönetim ayarlarını yaparken, diğer reklamlardan farklı olarak CPC yerine CPM seçimi yapmanız daha doğru bir yaklaşık olacaktır. Özellikle Facebook üzerindeki reklamlarda CPC seçeneği ile kampanya oluşturduğunuzda, tıklama başına maliyet odağında olacağı için videolarınız otomatik olarak başlamaz.

Ancak CPM yani 1000 gösterim başına ücretlendirme seçeneğini belirlediğinizde, videolarınız geri dönüşüm yaratmaya daha yatkın olan kişilere gösterilir. Bu da reklamlarınızın izlenme ve geri dönüşüm oranlarının artmasına yardımcı olur.