Yeni bir e-ticaret sitesi açtığınızda hangi konulara odaklanmalısınız?

Yeni bir e-ticaret sitesi açtığınızda hangi konulara odaklanmalısınız?

Yeni bir e-ticaret sitesi açtığınızda hangi konulara odaklanmalısınız?

Yeni bir e-ticaret sitesi açtıktan sonra atılması gereken birçok adım bulunuyor; ancak bu adımlardan bazılarının öncelikleri daha yüksek. Başlangıç sürecinde doğru adımları atabilmek, işinizi büyütmek, markanızı yaratmak ve tüketicilere daha etkili bir şekilde ulaşabilmenize yardımcı olur. Yeni açılan e-ticaret firmalarının başlangıç sürecinde odak noktalarını yöneltecekleri konuları iyi bir şekilde seçmeleri bu açıdan oldukça önemlidir.

Doğru adımların atılmaması veya başlangıç aşamasında nelerin yapılması gerektiğinin bilinmemesi şirketinizi zor bir sürece sokabileceği gibi beklediğiniz geri dönüşümleri de alamamanıza neden olabilir.

Sitenize mümkün olduğunca trafik çekin

Marka bilinirliğini artırmak ve farklı tüketici kitlelerine ulaşabilmek için e-ticaret sitenize mümkün olduğunca çok trafik çekmeniz gerekir. Web sitenize trafik çekmek için kullanabileceğiniz farklı taktikler bulunuyor. Hem organik olarak hem de reklamlarla sitenize farklı şekillerde trafik sağlayabilirsiniz.

Tabii ki mümkün olduğunca organik trafik çekmeniz, reklam bütçesine çok fazla yatırım yapmamanızı sağlayarak, elinizdeki sermayeyi daha etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Organik trafik çekebilmek için SEO çalışmalarına yatırım yapmanız ve blog içerikleri oluşturarak, hem arama motorları hem de sosyal mecralar üzerinden sitenize trafik çekmeniz gerekir.

Basın bülteni hazırlayın

Basın kuruluşlarıyla iletişim içinde olmak ve markanızla ilgili bilgileri bir basın bülteni içerisinde bu yayıncı kuruluşlarla paylaşmanız da firmanızı tanıtmak için etkili olacak yöntemlerden biridir. Hem geleneksel medya hem de dijital yayınlar üzerinde bu paylaşımları yapmanız, bu mecraların kendi kitlelerine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kimi yayınlar bu tür basın bültenlerini ücretsiz yayınlarken, kimileri de ücretli olarak yayınlama işlemini yapabiliyorlar. Buradaki önemli nokta eğer ücretli yayıncıları seçmeyi düşünüyorsanız, sizinle ilgili ne kadar doğru bir hedef kitleye ulaşacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Belli bir ücret ödeyerek reklamınızı yaptırdığınızda, size belli başlı geri dönüşümlerin sağlanması gerekir.

Bir marka kimliği yaratın

Bir marka yaratmak da yeni bir firma için oldukça önemlidir. Tüketiciler markalara ve markaların kimliklerine dikkat ederler. Kimi zaman üründen çok markanın değeri onlar için daha fazladır. Bu sebeple de marka kimliğinizi oluşturacak çalışmalara da yatırım yapmanız doğru olacaktır.

Firmanızın bir marka değeri taşıması satışlarınızı ve firmanızın imajınızı artırma açısından önemlidir. “E-ticarette kendi markanızı nasıl yaratabilirsiniz?” isimli rehberimizden bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Takipçilerinizle iletişim ve etkileşim içinde olun

Firmanızı büyütmek ve satışlarınızı artırmak için belli bir komünite oluşturmanız da fayda vardır. Bu komüniteyi oluşturabilmek için de takipçilerinizle ve müşterilerinizle iyi ilişkilerinizin olması gerekir. Bu iletişimi kurmak için sosyal mecralarda takipçilerinizle etkileşim sağlayacak içerik çalışmaları yapabilir, onlara bu mecralar üzerinde müşteri desteği sağlayabilir, canlı yayınlarla markanızı tanıtabilir ve soru cevap etkinlikleri düzenleyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra siteniz üzerindeki müşteri destek servislerinizi de geliştirmeniz ve müşterilerinize kaliteli bir hizmet sunmanız, müşteri memnuniyetini artırmanıza da yardımcı olacaktır.

İnternet üzerindeki görünürlüğünüzü artırın

E-ticaret sitenizin internet üzerindeki görünürlüğünüzü de artırmanız ilk etapta önemlidir. Marka bilinirliğini sağlama yöntemlerinden biri de markanızın internet üzerindeki görünürlüğünü mümkün oldukça artırmaktır. Bunun için SEO çalışmaların yatırım yapabilir, içerik pazarlama çalışmalarıyla farklı blog içerikleri üretebilir, video içerikler hazırlayabilir ve sosyal mecralar üzerinde aktif bir şekilde yer alarak markanızla ilgili yapılan paylaşımların sayısını artırabilirsiniz.

Markanızla ilgili mümkün olduğunca çok link oluşturmak ve farklı hedef kitlelere ulaşmak, e-ticaret sitenizin de internet üzerindeki görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olacaktır.